Polska Sieć IRCX


Home      Ulubione

  Co to jest IRC

  Podstawowe pojęcia

  Komendy IRC/IRCX

  Ogólne zasady

  Emotikony

  Akronimy  O sieci

  Serwery

  Administracja

  FAQ

  IRC via WWW

  Rejestracja kanałów

  NickServer

  Logi  Opis  Download    Kontakt

  Rozrywka

 
Dziś jest Sobota - 20 dzień Lipca 2024 roku. Imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Co to jest IRC?

IRC (Internet Relay Chat) jest to system komunikacji między ludźmi z całego świata w czasie rzeczywistym. IRC objawia się w postaci wielu licznych sieci, które bazują na IRC lub częściowo go rozszerzają (jak np. IRCX). Na IRC można rozmawiać publicznie, na różnego rodzaju kanałach, zarówno ogólnych jak i tematycznych, bądź prywatnie (na tzw. privie, query), tylko z jedną osobą.

A można prosić kilka szczegółów?

Nazwy kanałów zwykle zaczynają się od znaku # np.: #Polska, #muzyka, #klub_milosnikow_ogorkow. Takie kanały są dostępne na wszystkich serwerach danej sieci. Możliwe, że będzie kanał o tej samej nazwie w kilku różnych sieciach, ale zazwyczaj nie będą na nim ci sami ludzie:) Istnieją także kanały zaczynające się od & zamiast od #. Takie kanały są dostępne tylko na jednym serwerze, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, by ten sam kanał istniał na innym serwerze, choć ludzie nie będą ci sami:)

Użytkownicy na IRC są widziani pod nickami (ang. nickname - pseudonim). Każdy nick w całej sieci musi być unikatowy, nie mogą bowiem dwie osoby ircować pod tym samym nickiem.

Kanały są utrzymywane przez operatorów kanału, lub w skrócie opów, którzy zarządzają kanałem przez wybieranie kto może na kanał wejść (banując tych, którzy nie mogą), kto ma wyjść (wykopując ich), i kto ma prawo głosu na kanale (moderując go). Operatorzy kanału mają całkowitą kontrole nad ich kanałem i ich decyzje są ostateczne. Jeśli zostałeś zbanowany, możesz delikatnie zapytać operatora (aby dowiedzieć się kto nim jest, patrz komenda /who), czy nie mógłby Cię wpuścić na kanał. Jeśli zostaniesz zignorowany, albo nie będziesz mógł się dowiedzieć kto jest operatorem, gdyż kanał jest ukryty (+s), najlepiej będzie udać się gdzieś, gdzie będziesz mile widziany, albo założyć nowy kanał i zaprosić na niego przyjaciól z dawnego kanału.

Serwery IRC są zarządzane przez IRC administratorów oraz IRC operatorów (w skrócie IRC opów). IRC opi zarządzają serwerem i sprawami związanymi z serwerem, a nie mieszają się w prywatne spory, przejęcia kanałów, przywracanie straconych opów, itd. Nie męcz ich, aby np. usunęli z serwera kogoś kto był wobec Ciebie nieprzyjemny, gdyż IRC opi się tym nie zajmują. Najlepiej uzyć komendy /ignore wobec natręta.
---
Rozszerzenie IRCX dokładniej zostało opisane w dziale O sieci


© Copyright by ircx.net.pl / ircx.eu.org 2000–2024